Na czym polega?

Frisbeegolf lub inaczej Discgolf jest podobny do golfa jakiego znamy. Różnicą jest to, ze gramy za pomocą dysku “frisbee” zamiast piłki. Wiele nazw w klasycznym golfie brzmi identycznie. “Frisbee” golf jest często rozgrywany w parku lub terenie, gdzie występuje wiele naturalnych przeszkód jak: woda, drzewa itp. Najważniejsze jednak, że jest to forma rekreacji na terenie natury odpowiednim dla osób w każdym wieku, kondycji, na różnym poziomie zaawansowania. Nie musi być to dyscyplina kosztowna, choć gdy poziom zaawansowania wzrasta, można zakupić droższy sprzęt. Jeśli chcielibyście zakupić sprzęt w Holandii, możecie przesłać nam wiadomość e-mail a my wskażemy wam dobrych dostawców. Jeśli chcecie stworzyć własne pole do Frisbee możecie wcześniej odwiedzić stronę www.dizzydisc.nl

Kurs Frisbee

Trasa jest podzielona na pola zwane “TEE” i dołki zwane “POLE-HOLE”. Trasa składa się z 9 albo18 dołków. Punkt “Tee” oznacza miejsce rozpoczęcia rzucania. Z punktu “Tee” próbujesz trafić do dołka. Dystans pomiędzy pkt. “Tee” a dołkiem to 60 do 150m. Wyjątki ( powyżej lub poniżej ) są możliwe, ze względu na wpływy naturalnego środowiska. W grze na naszym polu trafiamy do dołka będącego metalowym koszem o standardowych wymiarach. Na szczycie kosza znajduje się metalowy pierścień z łańcucha przez który “Frisbee” będzie wrzucone do kosza. Na naszej trasie wybraliśmy pkty. “Tee” dla początkujących i dla bardziej zaawansowanych graczy, więc każdy może korzystać z pola. Przy każdym dołku pokazujemy co jest granicą trasy gry – zwykle są to granice stworzone przez naturę jak:drzewa woda lub inne przeszkody. Gdy twoje “Frisbee” wyrzucisz poza wyznaczoną granicę, nazywamy to “out-of-bounds” ( aut ). Dostajesz 1 pkt. karny i możesz zacząć w miejscu gdzie “Frisbee” opuściło trasę. Gdy Twoje “Frisbee” wpadnie do wody, dostajesz 1 pkt. karny i możesz zacząć w pobliżu miejsca gdzie “Frisbee” wpadło do wody.

Gra

Punkt “Tee” jest wybetonowanym 1-1,5m odcinkiem terenu gdzie zaczynasz grę. Przy pierwszym dołku wypełniany jest formularz i gracz z numerem 1 rozpoczyna rzucanie. Po pierwszym dołku ranking jest determinowany przez liczbę rzutów. Najlepszy gracz ( ten który trafił wykonując najmniej rzutów ) zaczyna itd. Następstwo rzutów: po pierwszym rzucie ( dla wszystkich graczy ), osoba która jest najdalej od dołku zaczyna rzucanie. Gdy masz “mini dysk”, połóż go w miejscu gdzie “Frisbee” wylądowało i przy następnym rzucie. Twoja przednia stopa musi być 30 cm za mini dyskiem. Dysk, który nie wylądował na ziemi: w okoliczności gdy dysk zawiesił się na drzewie musicie zacząć poniżej tego punktu. Do 2 metrów nie ma problemu, powyżej otrzymujecie punkt karny.

Gdy miejsce to jest poza polem gry, przepisy mówią, że musisz zacząć ponownie w miejscu opisanym “out-of-bounds” ( aut ). Różne dyski dla różnych zadań: gdy potrzebne jest innego rodzaju podejście np. przy rzucie na dużą odległość lub wokół drzewa. podobnie jak w klasycznym golfie gracz ma do dyspozycji większą ilość “Frisbee” do rzucania. Każdy typ “Frisbee” ma specyficzne właściwości ( przy toczeniu się lub w locie ). Jako gracz rekreacyjny możesz zacząć od zwykłego “Frisbee” o standardowych parametrach, ale wkrótce możesz chcieć więcej. Są np. typy “Frisbee” do dużych odległości i wiele innych. Bądź świadomy, że nie powinieneś łapać “Frisbee”, bo możesz się skaleczyć. Do rzucania i łapania służą innego rodzaju dyski, również psy mogą je wówczas łapać. Wynajmujemy je naszym gościom, bowiem zwykłe “Frisbee” nie będą użyteczne gdy psy je zgryzą.

Brak sędziów

Odmiennie niż w innych dyscyplinach, sędziowanie nie jest potrzebne w “Frisbee” czy “Frisbeegolfie”. Gracze są odpowiedzialni za grę i powinni stosować się do asad. Wytłumaczyliśmy kilka zasad lecz prawdziwie sportowy gracz ma więcej zasad do przestrzegania zebranych przez NFB ( Dutch Frisbe Union ). Jak pisano wcześniej, gra ta bazuje na szacunku dla przeciwnika i problemy dotyczące błędów muszą być rozwiązywane wspólnie.


  • English
  • Nederlands
(c) 2011, Jaskółka. Wszystkie prawa zastrzeżone.